Noc w Szwajcarii Godurowskiej.

W dniach 26-27 sierpnia po raz drugi odbyła się  " Noc w Szwajcarii Godurowskiej", w której uczestniczyły Dziecięce i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z gminy Piaski oraz zaproszeni goście z Dzięczyny, Sarnowej i Pakosławia. Łącznie w tegorocznym obozie wzięło udział 65 młodych adeptów pożarnictwa.


W sobotę 26 sierpnia obozowicze rozpoczęli dzień pierwszą zbiórką o godz. 10.00, podczas której powitał wszystkich prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Piaskach - dh Mikołaj Wojtyczka oraz komendanci obozu - dh Karol Maćkowiak i dh Adam Hauza.
Następnie Dziecięce Drużyny Pożarnicze udały się na pobliski plac, na którym miały miejsce liczne konkurencje sportowe, gry zespołowe i zabawy integracyjne przygotowane przez dh Mirosławę Konieczną i dh Michalinę Poprawską. Z kolei najstarsi uczestnicy zagrali w grę " Próba Ognia", którą poprowadziła dha Małgorzata Schönfeld wraz z córką.
O godz. 13.00 na placu namiotowym dh Adam Hauza oraz dh Mikołaj Wojtyczka przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy, a dh Maciej Szymański z OSP KSRG Piaski  zapoznał uczestników obozu z wyposażeniem średniego wozu strażackiego jednostki. Zakończeniem części edukacyjnej była bitwa balonami z wodną między drużynami.
O godz. 17.00 wszystkie drużyny przygotowywały się do pieszej wędrówki polną trasą na Żgaliny do Szelejewa, szukając po drodze oznaczonych miejsc, na których czekały pytania bądź zadania do wykonania.
Tuż przed godziną 19.00 obozowicze docierali na Żgaliny, gdzie czekało na nich ognisko i gość - Sekretarz Stanu, Poseł na Sejm RP Jan Dziedziczak, pod patronatem którego odbyła się " Noc w Szwajcarii Godurowskiej". Minister wręczył też medale dla drużyn, które zdobyły najwięcej punktów w udzielanych po drodze odpowiedziach.

I miejsce zajęła gościnna drużyna  z Dzięczyny, II miejsce MDP Szelejewo, a III miejsce MDP Piaski.

Po posiłku i pamiątkowym zdjęciu drużyny udały się w drogę powrotną krocząc z latakami w ręku do obozu. Tam na najmłodszych czekał seans filmowy z popcornem pod chmurką, z kolei starsi wyruszyli na nocne podchody do lasu. Nie zabrakło również chętnych do pełnienia warty nocnej.

Dzień 2 rozpoczął się pobudką i zaprawą na świeżym powietrzu. Następnie poszczególne drużyny w dwóch turach udały się na basen do Gostynia, po którym na najmłodszych uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka- dmuchana zjeżdżalnia.
O godz. 15.00 w towarzystwie zaproszonych gości, odbyło się uroczyste zakończenie obozu. Swoją obecnością zaszczycili obozowiczów: wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Poznaniu - dh Grzegorz Marszałek, Komendant Powiatowy PSP w Gostyniu - st. kpt. Marcin Nyczka, prezes OSP KSRG Piaski - dh Waldemar Owczarski, reprezentant ministra Jana Dziedziczaka - Piotr Kogut, a także sekretarz Gminy Piaski - Andrzej Konieczny.

 

Fot. A. Nowacka-Zbiorczyk