Informacje o powiecie gostyńskim

Powiat gostyński położony jest w południowej części województwa wielkopolskiego i obejmuje obszar 810,00 km2. Graniczy od północy z powiatem kościańskim i śremskim, od wschodu z powiatem krotoszyńskim i jarocińskim, od południa z powiatem rawickim oraz od zachodu z powiatem leszczyńskim.

Powiat Gostyński

W skład powiatu gostyńskiego wchodzi 7 jednostek administracyjnych tj. gmina Borek Wlkp., Gostyń, Krobia, Pępowo, Piaski, Poniec, Pogorzela i Poniec. Powiat gostyński ma charakter rolniczy. Ogólna długość rzek i kanałów położonych w granicach powiatu wynosi 189,36 km. Największa rzeka powiatu - Kanał Obry, przepływa przez jego północną część na długości około 40 km. Jedyną budowlą hydrotechniczną powstałą w roku 2003 jest zbiornik małej retencji w Jeżewie gmina Borek Wlkp. o powierzchni 70,6 ha. Ukształtowanie terenu pozbawiło w sposób naturalny występowanie większych zbiorników wodnych, rzek i jezior. Teren jest słabo pokryty ciekami wodnymi. Powierzchnia lasów na terenie powiatu wynosi 11351,79 ha co stanowi 14% całej powierzchni powiatu i zaliczane są do II kategorii zagrożenia pożarowego.

W powiecie gostyńskim usytuowane są znane w całej Polsce zakłady przemysłowe takie, jak: Ardagh Glass Gostyń S.A., Cukrownia "Gostyń" S.A., Spółdzielnia Mleczarska z Kondensownią i Proszkownią Mleka w Gostyniu, "Pudliszki" S.A w Pudliszkach oraz WIX-FILTRON Sp. z.o.o. produkująca filtry wykorzystywane w motoryzacji.

Przez teren powiatu gostyńskiego przebiega droga krajowa Nr 12 Głogów - Jarocin o dużym znaczeniu tranzytowym. Droga Nr 12 przechodzi przez miejscowości Gostyń - Piaski - Borek Wlkp.

Przez teren powiatu przebiegają także drogi wojewódzkie:

  • Nr 308 - Gostyń - Nowy Tomyśl (na odcinku Kunowo-Stężyca)
  • Nr 434 - Poznań - Rawicz (przechodząca przez Gostyń-Krobię)
  • Nr 437 - Borek - Dolsk (na odcinku Koszkowo-Studzienna)
  • Nr 438 - Borek - Koźmin (na odcinku Borek-Głoginin)