Wiadomości z roku 2022

''Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny'' rozstrzygnięty.

29 grudnia 2022r. o godz. 11.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach odbyło się podsumowanie etapu gminnego i powiatowego "Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego". W gminie Piaski po raz drugi nagrodzono uczestników i zwycięzców w każdej kategorii wiekowej.

"WywieśMY flagi dla Powstańców!"

27 grudnia tradycyjnie w remizach jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce o godz. 16.40 rozbrzmiały syreny w historyczną godzinę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Strażacy powiatu gostyńskiego przyłączyli się do apelu Marszałka Województwa Wielkopolskiego pod hasłem "WywieśMY flagi dla Powstańców!"

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Komendzie PSP w Gostyniu oraz Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu

W środę 21 grudnia 2022r. o godz. 15.00 odbyło się ostatnie z zaplanowanych na bieżący rok posiedzeń Zarządu Oddziału Powiatowego, które miało miejsce w Komendzie PSP w Gostyniu. Otwarcia spotkania i powitania druhów dokonał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu - dh Andrzej Małecki.

104 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz wręczanie certyfikatów "Pierwszy Ratownik".

W sobotę 17 grudnia 2022r. o godz. 10.30 w kościele pw. Św. Wojciecha w Poznaniu odbyła się uroczysta Msza św. w intencji wielkopolskich strażaków oraz zmarłych druhów, a także Powstańców Wielkopolskich w 104 rocznicę wybuchu powstania.

ZAPROSZENIE

Zapraszamy uczestników strażackiego konkursu plastycznego na podsumowanie etapu powiatowego.

XVI Procesja Światła w Poznaniu.

W czwartek 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przez Ostrów Tumski w Poznaniu przeszła coroczna Procesja Światła.

Obchody 83. rocznicy rozstrzelania Polaków w Klonach.

8 grudnia 2022r. miały miejsce obchody 83. rocznicy rozstrzelania przez hitlerowców 6 Polaków niedaleko leśniczówki w Klonach. Rozstrzelani byli mieszkańcami okolicznych wiosek leżących koło Gostynia.

Śp. druh Andrzej Szymkowiak

 

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci w wieku 66 lat


Druha Andrzeja Szymkowiaka

Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gostyńskiego

W sobotę 3 grudnia 2022 r. w Domu Strażaka w Pogorzeli odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gostyńskiego, którego organizatorami byli Oddział Powiatowy ZOSP RP w Gostyniu oraz Oddział Miejsko-Gminny ZOSP RP w Pogorzeli. Gospodarzem turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna w Pogorzeli.

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu

W piątek, 2 grudnia 2022r. o godz.18.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pępowie odbyło się zebranie Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu.

Zapraszamy na Procesję Światła.

ZAPRASZAMY NA PROCESJE ŚWIATŁA!!!

Przekazanie 8 nowych motopomp pożarniczych w Pępowie.

W środę 23 listopada 2022r. na terenie remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pępowo miało miejsce oficjalne przekazanie 8 nowych motopomp pożarniczych firmy Tohatsu VE 1500 jednostkom z województwa Wielkopolskiego, wśród których znaleźli się również przedstawiciele powiatu gostyńskiego.

Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gostyńskiego w Pępowie.

W sobotę 19 listopada 2022 r. w hali sportowej mieszczącej się przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie rozegrano Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Gostyńskiego. Zwycięzcy gminnych rozgrywek walczyli o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu.

Uroczystości pogrzebowe trzech Prezydentów RP na uchodźstwie.

W sobotę 12 listopada 2022r. członek prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu a zarazem prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Piaskach - dh Mikołaj Wojtyczka uczestniczył w uroczystej Mszy Św. pogrzebowej trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny

Ruszyły eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego.

Uroczyste wręczenie promes w Lipnie.

W poniedziałek 31 października w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnie miało miejsce uroczyste wręczenie promes dla Młodzieżowych i Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

XX Halowy Turniej MDP Powiatu Gostyńskiego.

W sobotę 22 października w hali sportowej w Poniecu odbył się XX Halowy Turniej MDP Powiatu Gostyńskiego. Do wspólnej rywalizacji przystąpiły żeńskie i męskie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Pogorzeli, Daleszyna, Ponieca, Sułkowic, Goli, Pępowa, Krobi oraz Piasków. W sumie w halowych rozgrywkach wystartowało 10 drużyn: 4 żeńskie i 6 męskich. 

II posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka.

W sobotę 22 października 2022 roku odbyło się II posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego im. gen. Stanisława Taczaka, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

83. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 30 obywateli miasta Gostynia i okolic.

W piątek, 21 października 2022 roku wiceprezes ZOSP RP w Gostyniu - dh Roman Danielczyk uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 83. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 30 obywateli miasta Gostynia i okolic. Druh Roman w trakcie uroczystości pełnił funkcję Komendanta. Obchody rozpoczęto o godz. 17.00 Mszą św.

XXIV Finał Wojewódzkiego Konkursu Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych w Koźminie Wlkp.

W sobotę 8 października 2022 r. w sali widowiskowo - kinowej "Mieszko" w Koźminie Wielkopolskim odbyło się podsumowanie XXIV Finału Wojewódzkiego Konkursu Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych.

XV Zjazd Krajowy

1 października 2022 r. w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsza w Otrębusach (woj. mazowieckie) odbył się XV Zjazd Krajowy Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej, połączony z podsumowaniem obchodów 100 rocznicy Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Jubileusz 120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach.

Dnia 1 października 2022 r. przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu uczestniczyli w zaszczytnym jubileuszu 120-sto lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. odprawioną w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Piaskach przez proboszcza ks. Rafała Jarmuża.

Podpisanie umów o dofinansowanie dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu gostyńskiego.

W środę 28 września w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu odbyło się podpisanie umów o dofinansowanie dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu gostyńskiego w ramach naboru wniosków w „Ogólnopolskim programie finansowania służb ratowniczych". Otrzymane środki pozwolą na dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek.

Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu

 W piątek 23 września 2022 r. o godz. 17.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu.

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w Pępowie

W niedzielę 11września odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu gostyńskiego. Zwycięzcy eliminacji gminnych walczyli o tytuł najlepszej jednostki na stadionie w Pępowie.

VI Zlot Pojazdów Strażackich "Pyro-Car Bielewo 2022"

4 września 2022 r. dh Grzegorz Marszałek uczestniczył w szóstym już zlocie pojazdów strażackich w Bielewie (gm. Krzywiń). Tegoroczna edycja przyciągnęła 12 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Polski, Czech i Słowacji. 

" Noc w Szwajcarii Godurowskiej ".

W dniach 26-27.08 2022r. w Godurowie miała miejsce niezwykła impreza. Po raz pierwszy członkowie Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z gminy Piaski mieli okazję spędzić "Noc w Szwajcarii Godurowskiej", a wszystko to odbyło się w ramach wspólnego projektu OSP Smogorzewo i OSP Godurowo

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu

Dnia 24 sierpnia 2022r. o godz.18.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pępowie odbyło się kolejne zebranie Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu. Spotkanie rozpoczął prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu - dh Andrzej Małecki podsumowując odbywający się w czasie wakacyjnym obóz w Brennie.

Uroczyste wręczenie promes w Koninie.

W środę 13 lipca o  godz. 10.00 na terenie Komendy Miejskiej PSP w Koninie odbyło się uroczyste wręczenie promes z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Otrzymały je jednostki Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa Wielkopolskiego.

XIV Obóz Szkoleniowo-Wypoczynkowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Brennie

W niedzielę 10 lipca w Brennie rozpoczął się XIV Obóz Szkoleniowo-Wypoczynkowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Uczestniczy w nim 262 dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 17 lat z powiatów: leszczyńskiego, rawickiego, gostyńskiego, grodziskiego i międzychodzkiego.

XX Pielgrzymka Służb Mundurowych na Zdzież

W piątek 1 lipca w Borku Wlkp. odbyła się jubileuszowa XX Pielgrzymka Służb Mundurowych na Zdzież.

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze MDP wg CTiF w Daleszynie

W sobotę 25 czerwca na stadionie w Daleszynie rozegrano Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze MDP wg CTiF. 

Ogólnopolski Konkurs Kronik i opracowań „Z dziejów OSP”

Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka informuje, że trwają:
– XXVIII Konkurs na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów OSP”,
– XXVIII Ogólnopolski Konkurs Kronik.

Wojewódzki finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W sobotę 28 maja 2022r. odbył się finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, którego organizatrem był Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego.

Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka w PSP Gostyń

W poniedziałek 16 maja 2022r. przedstawiciele Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu uczestniczyli w okolicznościowym apelu z okazji Powiatowego Dnia Strażaka, który rozpoczął się o godzinie 11.00 na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:

Powiatowy Dzień Strażaka w Borku Wlkp.

W niedzielne popołudnie 15 maja 2022r. odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Powiatowego Dnia Strażaka. Gospodarzami tegorocznego strażackiego święta była gmina Borek Wlkp.

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Stawiszynie.

Tegoroczne Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbyły się 8 maja 2022r. w Stawiszynie w powiecie Kaliski. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Damiana Bryla – Ordynariusza Diecezji Kaliskiej.

Nadanie sztandaru dla Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pępowie

3 maja 2022r.  przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu uczestniczyli w uroczystości nadania sztandaru dla Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pępowie, połączonej z 231 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3-maja.

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu

W poniedziałek, 25 kwietnia 2022r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pępowie odbyło się zebranie Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu. Otwarcia spotkania i powitania wszystkich przybyłych dokonał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu- dh Andrzej Małecki.

V Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Piłce Nożnej w Piaskach.

W sobotę 23 kwietnia na Orliku w Piaskach rozegrano V Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Piłce Nożnej, w których rywalizowało 5 drużyn z powiatu gostyńskiego reprezentujących gminy: Gostyń, Krobię, Pępowo, Poniec oraz Piaski.

Spotkanie autorskie i promocja książki

W piątkowe popołudnie, 22 kwietnia w auli Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu odbyło się spotkanie autorskie i zarazem promocja książki kronikarki w Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu - druhny Agnieszki Nowackiej- Zbiorczyk. Publikacja nosi tytuł - "Ochotnicza Straż Pożarna w Grabonogu w latach 1954- 2020 ".

Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej " MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM".

W czwartek 21 kwietnia 2022 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Gostyniu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej " MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM".
Uczestnicy w 3 kategoriach wiekowych zmierzyli się między sobą w dwóch etapach - pisemnym i ustnym.

IV Drużynowy Turniej Bowlingowy Strażaków Powiatu Gostyńskiego.

W piątek 8 kwietnia w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Poniecu odbył się IV Drużynowy Turniej Bowlingowy Strażaków Powiatu Gostyńskiego.
Do zaciętej rywalizacji przystąpiło 9 dwuosobowych drużyn.

V Zjazd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP

W niedzielę, 3 kwietnia 2022r. w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się V Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka, którego prezesem wojewódzkim został Eugeniusz Grzeszczak.

VI Halowy Turniej Piłki Nożnej drużyn MDP z terenu gminy Krobia .

W niedzielę  27 marca w hali sportowej przy ZSOiZ w Krobi odbył się VI Halowy Turniej Piłki Nożnej drużyn MDP z terenu gminy Krobia oraz III Halowy Turniej Piłki Nożnej drużyn OSP z terenu gminy Krobia. Organizatorami turnieju byli: Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Krobi oraz Gmina Krobia.

Gminny Turniej Piłki Nożnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Piaskach.

W sobotę 26 marca 2022r. w hali sportowo- środowiskowej w Szelejewie odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych o Puchar Prezesa ZOG ZOSP RP w Piaskach. W sportowych rozgrywkach zmierzyły się drużyny MDP Bodzewo, MDP Szelejewo oraz MDP Smogorzewo.

Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" w Piaskach.

 W czwartek 24 marca o godz. 11.00 w Domu Strażaka w Piaskach rozpoczęły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM."

Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Pudliszkach.

6 marca 2022 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pudliszkach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Spotkanie organizacyjne w Sierakowie

W piątek 18 marca 2022r. w Sierakowie, przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu w osobach- prezes dh Andrzej Małecki oraz wiceprezes- dh Grzegorz Marszałek, uczestniczyli w spotkaniu organizacyjnym dotyczącym Obozu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Brennie.

Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu

W poniedziałek 28 lutego 2022r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, o godz. 18.00 rozpoczęło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu.

Posiedzenie Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Gostyniu

W środę 9 lutego 2022r. o godz. 18.00 w remizie OSP w Pępowie odbyło się posiedzenie Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu.

Zebranie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu

W sobotę 29 stycznia 2022 r. przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego w Gostyniu uczestniczyli w Zebraniu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, które miało miejsce w Karpicku w powiecie wolsztyńskim.

V Zjazd Oddziału Powiatowego

W sobotę 15 stycznia 2022 r. odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego OSP RP z Gostynia. Na spotkaniu nie zabrakło starosty powiatu gostyńskiego- Roberta Marcinkowskiego, a także dha Grzegorza Marszałka- wiceprezesa zarządu oddziału wojewódzkiego OSP RP w Poznaniu.

Zakończenie peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego w Archidiecezji Poznańskiej

Od soboty 8 stycznia na Ostrowie Tumskim w Poznaniu miały miejsce uroczystości zakończenia peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego w Archidiecezji Poznańskiej, które rozpoczęto uroczystą procesją z kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce do katedry.