Podsumowanie XXV Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP województwa wielkopolskiego w Szamotułach.

W sobotę 16 września w Muzeum Zamku Górków w Szamotułach odbyło się podsumowanie XXV Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP województwa wielkopolskiego.

Na tegoroczny konkurs nadesłano 15 kronik w 18 tomach (10 kronik Ochotniczych Straży Pożarnych, 3 kroniki MDP, 2 kroniki Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP), które reprezentowały 10 powiatów województwa wielkopolskiego -1 z powiatu gnieźnieńskiego, 2 z powiatu konińskiego-ziemskiego, 1 z powiatu obornickiego, 3 z powiatu poznańskiego,1 z powiatu wągrowieckiego, 1 z powiatu pleszewskiego, 2 z powiatu gostyńskiego, 2 z powiatu tureckiego, 1 z powiatu kościański, 1 z powiatu złotowskiego.

Jury konkursowe składające się z członków Wojewódzkiego Klubu Kronikarza OSP Województwa Wielkopolskiego, w składzie: Małgorzata Judasz - przewodnicząca oraz członkowie Bogdan Siwiński i Jan Maćkowiak, wyłoniło 7 kronik wzorowych,5 kronik wyróżniających i 3 kroniki poprawne.

Powiat gostyński reprezentowały dwie kroniki - OSP Bruczków - kronikarz Hieronim Michalak oraz OSP Grabonóg - kronikarz Agnieszka Nowacka-Zbiorczyk. Obie kroniki w ocenie jury uzyskały miano kronik wzorowych, które jest jednoznaczne z zajęciem I miejsca. Kronikarzom towarzyszyli dh Jakub Marcinkowski z OSP Bruczków, dh Henryk Baszyński - prezes OSP Grabonóg oraz dh Andrzej Małecki- prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody, które wręczyli członkowie Zarządu OW ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego – druhowie: Andrzej Małecki, Zenon Pawlaczyk i Dawid Gacek.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję poznać historię Zamku Górków, zwiedzić jego komnaty oraz baszte, a także zjeść posiłek w sali tronowej.

Organizatorem konkursu był Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego reprezentowany przez Dyrektora Zarządu Wykonawczego – druha Mariusza Rogę i Dyrektor Biura druhnę Magdalenę Cybal-Kalinowską. Współorganizatorem i gospodarzem konkursu był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach reprezentowany przez Druha Prezesa Zenona Pawlaczyka i Starostwo Powiatowe w Szamotułach, które reprezentowała Starosta Beata Hanyżak.

 

Fot. A. Nowacka-Zbiorczyk.