Obchody 83. rocznicy rozstrzelania Polaków w Klonach.

8 grudnia 2022r. miały miejsce obchody 83. rocznicy rozstrzelania przez hitlerowców 6 Polaków niedaleko leśniczówki w Klonach. Rozstrzelani byli mieszkańcami okolicznych wiosek leżących koło Gostynia.

Obchody rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Marcina w Starym Gostyniu, odprawiona w intencji zamorodowanych, w której uczestniczył Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu - dh Andrzej Dorsz.

W uroczystości wzięli również udział członkowie rodzin ofiar, delegacje i przedstawiciele lokalnej społeczności, samorządów powiatowego i gminnego, Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, sołectw gminy Gostyń, związków kombatanckich, Ochotniczych Straży Pożarnych, a także placówek oświatowych z Daleszyna, Goli oraz Siemowa. Uczestnicy złożyli wieńce, wiązanki kwiatów i zapalili znicze na mogile rozstrzelanych znajdującej się na przykościelnym cmentarzu. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Gostynia - Jerzy Kulak, a modlitwę nad grobem odmówili ks. Mirosław Nowak - proboszcz parafii w Starym Gostyniu oraz ks. Marek Kędziora - proboszcz parafii w Siemowie. 

Uczestnicy obchodów udali się również na miejsce egzekucji, które znajduje się niedaleko leśniczówki w Klonach. Upamiętnia je niedawno odrestaurowany i przeniesiony pomnik ku czci 6 synów ziemi gostyńskiej, który poświęcił proboszcz parafii w Starym Gostyniu - ks. Mirosław Nowak.

 

Fot. Muzeum w Gostyniu.