Powiatowe Eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2011

W dniu 22 marca 2011r. w Komendzie Powiatowej PSP w Gostyniu odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W turnieju brało udział 29 uczestników wyłonionych z eliminacji gminnych. Turniej rozgrywano w trzech grupach wiekowych: grupa I szkoły podstawowe, grupa II gimnazjum i grupa III szkoły ponadgminazjalne.

Celem OTWP jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciw pożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Eliminacje podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie uczestnicy odpowiadali na 30 pytań testowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Po sprawdzeniu testów do drugiego etapu finałowego zakwalifikowano po 5 uczestników z każdej grupy wiekowej. W tym etapie uczestnicy odpowiadali ustnie na wylosowane zestawy pytań. Jedno pytanie dotyczyło omówienia przypisanego do zestawu pytań sprzętu pożarniczego.

W skład jury eliminacji powiatowych wchodzili:

 • st. kpt. Tomasz Banaszak - Przewodniczący
 • dh Jacek Mostowy - Sekretarz
 • kpt. Jacek Sowiński - Członek
 • kpt. Michał Pohl - Członek
 • asp. sztab. Krzysztof Smektała - Członek

Wyniki eliminacji powiatowych Turnieju przedstawiają się następująco:

Grupa I (szkoły podstawowe):

 1. miejsce - Julia Biernat - Borek Wlkp.
 2. miejsce - Jędrzej Grzebisz - Piaski
 3. miejsce - Dominik Gano - Gostyń
 4. miejsce - Edyta Jańczak - Borek Wlkp.
 5. miejsce - Agata Małecka - Pępowo

Grupa II (gimnazjum):

 1. miejsce - Natalia Grzebisz - Piaski
 2. miejsce - Natalia Andrzejewska - Piaski
 3. miejsce - Tomasz Duda - Krobia
 4. miejsce - Patrycja Wabińska - Pępowo
 5. miejsce - Marcin Berchert - Gostyń

Grupa III (szkoły ponadgimnazjalne):

 1. miejsce - Dominik Snela - Pępowo
 2. miejsce - Michał Dworczak - Piaski
 3. miejsce - Paweł Nyczka - Pogorzela
 4. miejsce - Ewa Urbaniak - Piaski
 5. miejsce - Anita Grzemska - Gostyń

Wszyscy uczestnicy finału (5 osób z każdej grupy wiekowej) otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody i upominki ufundowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu i Komendę Powiatową PSP w Gostyniu.

Zwycięzcy poszczególnych grup będą reprezentować Powiat Gostyński na eliminacjach wojewódzkich turnieju, który odbędzie się w dniu 16 kwietnia 2011r. w Wolsztynie.