Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych - Brenno 2010

W dniach od 9 do 22 lipca 2010 r., po raz kolejny w Ośrodku Wypoczynkowym w Brennie odbywał się „Obóz Strażacki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Brenno 2010”. W obozie uczestniczyło 172 adeptów pożarnictwa z trzech powiatów naszego województwa: gostyńskiego, leszczyńskiego i rawickiego. Z powiatu gostyńskiego w obozie uczestniczyło 62 młodych strażaków.

Obóz MDP jest obozem szkoleniowo – wypoczynkowym gdzie młodzież poznaje tajniki strażackiej służby, odbywa szkolenie z zakresu obsługi sprzętu pożarniczego, a przy okazji aktywnie wypoczywa. W trakcie obozu zorganizowano wycieczkę do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz Muzeum Parowozów w Wolsztynie, a także odbyły się zawody sportowo-pożarnicze członków MDP, w których najlepszymi okazali się młodzi druhowie z powiatu rawickiego.

Na półmetku obozu - w niedzielę 18 lipca 2010 r. młodzież złożyła ślubowanie i została pasowana na strażaka - członka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Pasowania dokonali: bryg. Krzysztof Łoniewski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, druh Jan Solak - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rawiczu i druh Stanisław Wolniczak - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lesznie. Dowódcą uroczystości ślubowania i pasowania był druh Grzegorz Marszałek - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gostyniu.

Ślubowanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych jest podniosłym i ważnym czynnikiem wychowawczym, świadczącym o patriotycznej postawie młodzieży, chęci niesienia pomocy zgodnie z mottem „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.